Yritys

extruder_wide

Muovialan huippua

Suomalaisen muoviteollisuuden ja suulakepuristustekniikan edellekävijä jo vuodesta 1953.

V almistamme laadukkaita letkuja, putkia, profiileja ja kaapeleita teollisuuden ja kuluttajien tarpeisiin. Asiakkaitamme ovat eri alojen teollisuus- ja tuotantolaitokset sekä muovialan tukkuliikkeet. Olemme vuonna 1953 perustettu henkilöomisteinen perheyhtiö.

Pääkonttorimme toimitilat ja tuotanto sijaitsevat Espoon Kivenlahdessa. Työllistämme Suomessa kaikkiaan 45 henkeä. Vuonna 2013 avasimme uuden toimipisteen Etelä-Viroon. Pärnussa sijaitseva tytäryhtiömme Toppi Plast Oü on erikoistunut isojen tuotantosarjojen tekemiseen sekä tuotteiden jatkojalostukseen. Toppi Plastin palveluksessa on 10 työntekijää.

Vakiotuotteiden lisäksi valmistamme myös mittatilaustuotteita. Meillä on vankka tietotaito ja kokemus muoveista, CAD suunnittelusta sekä työkalujen valmistuksesta uudenaikaisessa työkalupajassamme. Pystymme palvelemaan asiakkaitamme kokonaisvaltaisesti suunnittelusta valmiiseen tuotteeseen. Ymmärrämme asiakkaittemme tarpeet ja tarjoamme aina kustannustehokkaimman ja toimivimman ratkaisun heidän tarpeisiinsa. Hyvät ja luotettavat suhteemme tavarantoimittajiimme takaavat parhaimmat raaka-aineet joikaiseen sovellukseen.

Tärkeimmät tuotemerkkimme ovat suojattu EU:n laajuisesti tavaramerkein. Suomen tehtaalla valmistetut tuotteemme ovat Avainlippu-tuotteita.

Tavoitteemme

T avoitteenamme on vuonna 2020 olla tunnettu Suomessa ja lähimarkkinoilla laadukkaista muovituotteistaan sekä toimintavarmasta tuotannosta. Olemme haluttu yhteistyökumppani, joka kykenee toimimaan myös asiakkaiden tuotekehityskumppanina. Liikevaihdostamme yli puolet tulee vientitoiminnasta.

Strategia

S trategianamme on kasvaa voimakkaasti sekä Suomessa että vientimarkkinoilla. Nykyisiä asiakkuuksia hoidetaan asiakaslähtöisesti ja nykyasiakkaiden ostoja lisätään tehokkaan myynnin avulla.

Toppin ja Toppi Plastin toimintoja kehitetään rinnakkain joustavasti, parhaan kulloisenkin liiketoimintamallin rakentamiseksi. Tuotannon osaamista ylläpidetään ja omia toimintatapoja kehitetään jatkuvasti.

Kone-investoinnit ja organisaation toiminnan kehittämishankkeet varmistavat kilpailukykyisyyttä. Erilliset toimintasuunnitelmat ja tavoitteet laaditaan kaikille päätoiminnoille: tuotanto ja laatu, myynti ja markkinointi, johtaminen, hallinto ja tukitoiminnot, henkilöstöresursointi ja osaamisen kehittäminen sekä kehityshankkeet.

Laatupolitiikka

Laadunhallintajärjestelmämme kattaa Oy Toppi Ab:n ja Toppi Plast Oü:n tuotteet sekä tuotteiden suunnittelun, kehittämisen, valmistamisen ja myynnin. Toppi valmistaa laadukkaita letkuja, putkia, profiileja, moniputkikaapeleita sekä muovipinnoitteita teollisuuden ja kuluttajien tarpeisiin. Vakiotuotteiden lisäksi valmistetaan myös mittatilaustuotteita. Toppi valmistaa tuotteensa itse, omilla tuotantovälineillä, laitteilla ja henkilöstöllä.

Me sitoudumme seuraavasti:

  • Ymmärrämme ja vastaamme asiakkaiden tarpeista ja odotuksista.
  • Kehitämme tuotantojärjestelmäämme tukemaan jatkuvaa laadun ja tuottamisen parantamista.
  • Huolehdimme henkilökuntamme koulutuksesta ja motivaatiosta valmistaa vastuullisesti ja suurella huolellisuudella.
  • Rakennamme pitkäkestoisia suhteita sidosryhmiimme.

Arvomme

Asiakas aina ensiksi – asiakas on työnantajamme.

Muovituotteiden valmistuksessa olemme parhaita asiantuntijoita.

Oikeudenmukaisuus ja rehellisyys korostuvat kaikessa kanssakäymisessä.

Uskomme suoraviivaisuuteen ja laadukkaaseen työhön.

Yli kuusi vuosikymmentä suomalaista extruusio-osaamista

  • 1953

    Toiminta alkaa Helsingin Vartiokylässä itsekehitetyllä suulakepuristimella. Ensimmäiset tuotteet sähköjohtojen suojaletkuja ja terenauha.

  • 1962

    Yritys muuttaa Espoon Kivenlahteen ja uusien tuotantotilojen rakennus alkaa.

  • 1965

    Kudosletkujen valmistus alkaa.

  • 1975

    Paineilmaletkujen valmistus aloitetaan.

  • 1978

    Pneumatiikkakaapelien valmistus alkaa.

  • 1985

    Ensimmäiset toimitukset Ruotsiin. Tämän jälkeen vienti laajenee moniin muihin maihin.

  • 1986

    Ensimmäinen Topp-brandi ToppAir™ lanseerataan.

  • 1992

    Pikapalopostiletkujen valmistus EN694 standardin mukaisesti aloitetaan.

  • 2000

    Tuotantotilojen merkittävä laajennus.

  • 2006

    Toppi.fi yrityksen markkinointinimeksi.

  • 2011

    Vuoden 2011 Alihankkija -tunnustus.

  • 2013

    Yritys täyttää 60 vuotta.

    Tytäryhtiö Toppi Plast Oü perustetaan.

  • 2017

    ISO 9001:2015 serfikaatti

Hallinto

Tero Toppi

Tero Toppi

Toimitusjohtaja

tero@toppi.fi
+358 (0)20 7589 825

Iiris Huttunen

Iiris Huttunen

Talouspäällikkö

iiris.huttunen@toppi.fi

Myynti

Daniel Adams

Daniel Adams

Myyntijohtaja

daniel.adams@toppi.fi
+358 (0)20 7589 827

Antti Kivilahti

Antti Kivilahti

Myynti / Suomi

antti.kivilahti@toppi.fi
+358 (0)20 7589 821

Kai Suokko

Kai Suokko

Myynti / Suomi

kai.suokko@toppi.fi
+358 (0)20 7589 832

Heiki Aasa

Heiki Aasa

Myynti / Baltia

heiki.aasa@toppiplast.ee
+372 5624 1134

Mats Petersson

Mats Petersson

Myynti / Pohjoismaat

mats.petersson@toppi.fi
+46 708 210268

Sanna Kantele

Sanna Kantele

Myyntiassistentti

sanna.kantele@toppi.fi
+358 (0)20 7589 828

Noora Kauranen

Noora Kauranen

Myyntiassistentti

noora.kauranen@toppi.fi
+358 (0)20 7589 823

Hankinta

Tomi Toppi

Tomi Toppi

Ostopäällikkö

tomi@toppi.fi
+358 (0)20 7589 826

Varasto

Ari Haavisto

Ari Haavisto

Varastopäällikkö

ari.haavisto@toppi.fi
+358 (0)40 0939 362

Tuotekehitys & Tuotanto

Pasi Toppi

Pasi Toppi

Tekninen johtaja

pasi@toppi.fi
+358 (0)20 7589 834

Simo Toppi

Simo Toppi

Suunnitteluinsinööri

simo.toppi@toppi.fi
+358 (0)20 7589 843

Teppo Toppi

Teppo Toppi

Kunnossapito

teppo.toppi@toppi.fi
+358 (0)50 0270 638

Teemu Korkeila

Teemu Korkeila

Tuotannonsuunnittelija

teemu.korkeila@toppi.fi
+358 (0)40 7765 076

This post is also available in: englanti